15 krajów, w których obowiązują ograniczenia dotyczące operacji z kryptowalutami

2018-2019 – lata te można nazwać erą regulacji kryptowalut. Jeśli w 2016 i 2017 roku widzieliśmy sukcesy ICO to w tym i przyszłym roku będziemy obserwować, jak różne kraje nakładają różnego rodzaju ograniczenia na kryptowaluty i powiązane a nimi projekty, takie jak ICO i inteligentne kontrakty w dziedzinie ustawodawczej.

Międzynarodowa firma Worldcore stworzyła ocenę krajów na poziomie sztywności regulacji kryptowalut. Lista zaczyna się od krajów, w których kryptowaluta jest całkowicie zakazana, a na pierwszych miejscach w rankingu są kraje, w których obrót kryptowalutą ma nie tylko poważne ograniczenia, ale również jest widziany jako przestępstwo w ustawodawstwie krajowym.

W chwili obecnej istnieją cztery kraje na świecie, w których w przypadku transakcji rezydentów posiadających kryptowaluty można pójść do więzienia na kilka lat: Nepal, Boliwia, Bangladesz, a ostatnio dołączyła do nich również Algieria.

Poza tymi państwami, które kryminalizują handel i posiadanie kryptowalut, na świecie istnieje duża liczba Państw z zakazem niektórych rodzajów transakcji powiązanych z kryptowalutami, poziom regulacji jest bardzo różny: od zakazu stosowania kryptowalut jako środków płatniczych (w całym kraju nie zalegalizowano swobodną cyrkulację kryptowalut) oraz całkowitego zakazu wymiany i ICO:

Chiny – zabronione ICO, sprzedaż i zakup kryptowalut, reklama.

Indie – od kwietnia 2018 bank centralny Indii zakazała kupna lub sprzedaży kryptowalut, kryptowaluta również nie jesy uznawana jako środek płatniczy.

Rosja – wraz z wejściem w życie ustawy o regulacji rynku kryptowalutowego, wielkość legalnego obrotu wynosi – 50 000 rubli rocznie dla inwestorów niekwalifikowanych, kupno i sprzedaż może odbywać się tylko na zarejestrowanych giełdach krajowych, obowiązuje również pełna weryfikacja klijentów giełdowych. Mining, wydobycie – działalność gospodarcza, z obowiązkowym handlem kryptowalutami tylko na krajowych giełdach , kryptowaluta i tokeny – aktywa cyfrowe, ale nie środek płatniczy. Reklamy są zabronione na poszczególnych platformach reklamowych, na przykład Yandex.

Wietnam – ścisłe krajowe rozporządzenie “przeciwdziałanie praniu brudnych pieniędzy”, stopniowa legalizacja jest planowana od sierpnia 2018 r.

Indonezja – sprzedaż i zakup kryptowaluty są zabronione.

Tajlandia – w lutym 2018 Bank Tajlandii zakazał instytucjom finansowym 5 kluczowych operacji z kryptowalutami: inwestycje, handel, tworzenie platform kryptowalutowych, użycie kart kredytowych i debetowych do zakupu krypto-waluty i doradzanie obywatelom do inwestowania w kryptowaluty.

Kirgistan – krypto waluta nie jest uznawana za legalny środek płatniczy, obecnie rozważana jest liberalizacja ustawodawstwa.

W przypadku krajów z zakazem obrotu i wydobywania “Mining” kryptowalut, w tych krajach krypto-waluty są postrzegane jako składnik aktywów finansowych i podlegają ograniczeniom wynikających z ustawodawstwa inwestycyjnego i prawodawstwa w celu zwalczania prania pieniędzy. Być może kraje te powrócą później do kwestii regulacji kryptowalut, kiedy inne, bogatsze Państwa wypracują odpowiednie ustawodawstwo i będzie ono pozytywnym przykładem regulacji i podatków. Innym aspektem tego zakazu, jak w przypadku Chin czy Ekwadoru, jest oczyszczenie pola konkurencyjnego przed uruchomieniem krajowej kryptowaluty.

Dzisiaj wiele Państw przestrzega częściowego, ale nie kompletnego zakazu kryptowalut. Rząd rozumie, że całkowity zakaz jest praktycznie niemożliwy, a biorąc pod uwagę globalizację gospodarki i nowe technologie Blockchain, na których są oparte kryptowaluty, całkowity zakaz doprowadziłby do odpływu gotówki i ucieczki ferm wydobywczych spod jurysdykcji kraju.

Jeśli przeanalizujemy powody, dla których niektóre kraje zakazują kryptowaluty, możemy wyróżnić kilka podstawowych przyczyn.

W biednych krajach o niskim standardzie życia i nie dobrze rozwiniętym prawodawstwem, przyczyną zakazu są masowe oszustwa ludności, tylko pośrednio związane z kryptowalutą. Na przykład w Boliwii miało to miejsce w maju 2017 r., kiedy aresztowano około 60 osób zaangażowanych w tworzenie piramidy kryptowalutowej. Drugi powód, z reguły, dotyczy wydobycia i zwiększonego zużycia energii elektrycznej, w tym nielegalnego prania kryptowaluty , jak na przykład w Chinach.  W chwili obecnej w Wietnamie grzywna za nielegalne wydobycie kryptowaluty może osiągnąć 9000 USD.

cyfrowa walutaI na koniec trzeci powód leży w tym, że ryzyko utraty pieniędzy przez niedoświadczonych handlowców na giełdzie z kryptowalutą jest bardzo wysokie. I tacy handlowcy dzisiaj to 90% – ludzie, którzy nie mają specjalnej edukacji ekonomicznej, ludzi nie posiadających minimalnej wiedzy finansowej. W rezultacie nabywają wirtualne aktywa w postaci kryptowaluty za ostatnie oszczędności lub kredyty. Niektóre organy regulacyjne wolą chronić ustawowo korzystanie z kart kredytowych przy zakupie kryptowaluty.

Wiele krajów, w tym region azjatycki – Chiny i Korea Południowa, aktywnie przyjmuje szereg środków legislacyjnych regulujących wydobycie i zaostrza warunki inwestycji w kryptowalutę. Źródło: finam.ru

Zobacz cały artykuł

 

Leave a Reply

avatar
  Subscribe  
Notify of