Chińska kryptowaluta będzie podobna do Libry od Facebooka

Jeden z wyższych urzędników Centralnego Banku Chin ujawnił nowe szczegóły dotyczące cyfrowej waluty opracowywanej przez departament, zauważając, że zasady jej funkcjonowania będą w dużej mierze podobne do Libry z Facebooka, informuje Reuters.

Według zastępcy dyrektora Departamentu Płatności Chińskiego Banku Ludowego (PBoC) Mu Changchuna kryptowaluta będzie bardzo podobna do stabilnej Libry na Facebooku. Opracowywana jest krajowa kryptowaluta w celu ochrony „suwerenności monetarnej i legalnego statusu waluty” w tym kraju. Według przedstawiciela chińskiego banku centralnego „juana cyfrowego” można używać na tak dużych platformach płatniczych, jak WeChat i Alipay.

Ponadto urzędnik wskazał, że cyfrowa waluta emitowana przez prywatne korporacje może spowodować duże straty dla użytkowników, jeśli organizacja emitująca nagle zbankrutuje. Cyfrowa waluta chińskiego banku centralnego nie ma takiego ryzyka i jest porównywalna pod względem niezawodności z papierowymi pieniędzmi, a do interakcji z kryptowalutą nie potrzebujesz stałego dostępu do Internetu.

Narodowa waluta cyfrowa Chin zapewni bezpieczeństwo danych osobowych użytkowników, ale nie pozwoli na operacje prania pieniędzy, zapewnia Mu.

Wcześniej w sieci pojawiły się informacje, że wiele firm będzie uczestniczyć w dystrybucji kryptowaluty. Następnie przedstawiciele organizacji medialnych i chiński bank centralny zaprzeczyli tej informacji.

Istnieje możliwość, że cyfrowa waluta Chińskiego Banku Ludowego może pojawić się wcześniej niż projekt kryptowaluty Facebook. Informatorzy publikacji China Daily twierdzą, że ogłoszenie Libry może wpłynąć na plany Chińskiego Banku Ludowego i zmusić go do rozważenia nowych modeli wdrażania narzędzia, w którym instytucje pozarządowe będą odgrywać ważniejszą rolę.

Przyszłe próby powinny koncentrować się na scenariuszach pozarządowych i transgranicznych. Wielu uczestników, w tym firmy prywatne i państwowe, może dołączyć do procesu banku centralnego.
Przewodniczący chińskiego systemu płatności UnionPay i były urzędnik Chińskiego Banku Ludowego, Shao Fujun, powiedział, że rozważane są różne formaty i plany wprowadzenia cyfrowej waluty. „Będzie to miało wiele pozytywnych konsekwencji, w tym w kontekście śledzenia przepływów pieniężnych z działalności gospodarczej i wspierania polityki pieniężnej” – powiedział.

Jednocześnie Fujun zauważył, że cyfrowa waluta może napotkać szereg trudności związanych ze współpracą międzynarodową i ustaleniem kursu walutowego.

Prototyp waluty cyfrowej emitowanej przez bank centralny (CBDC) już istnieje, a grupa zajmująca się badaniem pieniądza cyfrowego w pełni opracowała dla niego architekturę blockchain, powiedział zastępca dyrektora Wydziału Decyzji Płatniczych i Rozliczeniowych Chińskiego Banku Ludowego Mu Changchun podczas wydarzenia zorganizowanego przez China Finance 40 Forum.

Changchun zauważył, że departament prowadzi badania i rozwój od 2014 r. Urzędnik zauważył, że CBDC w Chinach nie będzie oparte wyłącznie na blockchainie, ponieważ może to utrudnić jego dystrybucję w płatnościach detalicznych.

Podkreślił jednocześnie, że NBK zamierza zastąpić zaległe środki pieniężne w walucie cyfrowej, ale nie będzie to miało wpływu na politykę pieniężną i depozyty terminowe. NBK dąży do oficjalnego wprowadzenia własnej cyfrowej waluty po pięciu latach narady. Chiny mogą być jedną z pierwszych dużych gospodarek, które wprowadzą kryptowaluty.

Wcześniej Ludowy Bank Chin zabronił handlu bitcoinami i innymi kryptowalutami, a także przeprowadzania ICO. Kraj zamknął 88 giełd kryptowalut i zatrzymał 85 ICO.

Od końca 2017 r. Chiny są uznawane za jeden z kluczowych rynków kryptowaluty na świecie: w tym czasie około 80% światowych mocy wydobywczych znajdowało się na terytorium kraju. Centra obliczeniowe z reguły znajdowały się w odległych prowincjach Chin, co wynikało z niskiego kosztu energii elektrycznej.

Jednak trzymanie cyfrowych pieniędzy w kraju nie jest zabronione. W raporcie oficjalnej agencji prasowej rządu Xinhua kryptowaluta Bitcoin została nazwana aktywem, który ma cechy idealnej „bezpiecznej przystani” dla inwestorów.

Napięcia geopolityczne na świecie doprowadziły chińskie władze do zmiany nastawienia do kryptowalut, pisze Cryptopolitan. Chińscy analitycy stwierdzili, że od początku 2019 r. dochodzi do eskalacji sporów podatkowych i handlowych, a także ogólnej niestabilności rynku. Eksperci uważają, że może to doprowadzić do spowolnienia globalnej gospodarki.

Aspiracje Facebook Inc. do stworzenia kryptowaluty Libra wywołało obawy wśród globalnych banków centralnych, w tym NBK, które stwierdziły, że aktywa cyfrowe powinny być poddane kontroli banku centralnego, aby zapobiec potencjalnemu ryzyku walutowemu i chronić autorytet polityki pieniężnej.

miasto

Bank centralny podąży za trendami rozwoju wirtualnej waluty za granicą i na rynku wewnętrznym, powiedział NBK w oświadczeniu o planie prac na drugą połowę 2019 r. W przeciwieństwie do zdecentralizowanych propozycji opartych na blockchain, waluta NBK ma na celu dać Pekinowi więcej kontroli nad systemem finansowym.

Comments (No)

Leave a Reply

5 + 3 =