EUG ujednolica podejście do regulacji kryptowaluty i ICO

Euroazjatycka Komisja Gospodarcza zaczyna tworzyć wspólną przestrzeń finansową. Kraje Euroazjatyckiej Unii Gospodarczej (EUG) planują wypracowanie jednolitego podejścia do regulacji kryptowalut i ICO. Minister Eurazjatyckiej Komisji Gospodarczej, Tatiana Valova, powiedziała Izwiestii na marginesie Forum “I Rosyjsko-Austryjacki Dialog Gospodarczy” w Wiedniu. Pierwsze spotkanie z przedstawicielami Dumy Państwowej i ekspertami profilowymi odbyło się już w Moskwie, kolejne zaplanowano na Białorusi, gdzie już jest doświadczenie w realizacji projektów kryptowalutowych w parku High-Tech. Ujednolicenie prawodawstwa na wczesnym etapie jest nie tylko możliwe, ale także celowe, uważają eksperci.

Obecnie trwają przygotowania do stworzenia jednolitego rynku finansowego dla Rosji, Białorusi, Kazachstanu, Armenii i Kirgistanu. Pomimo faktu, że kraje te były wcześniej częścią jednego Państwa, pojawiły się liczne przeszkody, aby stworzyć jedną przestrzeń finansową. W przypadku kryptowalut można stworzyć wspólne podejście do regulacji i uniknąć takich problemów w przyszłości, wyjaśniła Tatiana Valova.

“Potrzebujemy pewnych ustawowych praw dotyczących kryptowalut i blockchain, abyśmy nie mieli różych praw w każdym oddzielnym Państwie, a potem bylibyśmy zmuszeni pracować nad zjednoczeniem”.

Odbyły się już trzy spotkania z udziałem stowarzyszeń i krajowych giełd Rosji, Armenii, Kazachstanu i Białorusi. Wzięli w nich udział przedstawiciele Dumy Państwowej, Instytutu Badań Finansowych, Rosyjskiego Stowarzyszenia kryptowalut i blockchaina. W najbliższej przyszłości odbędą się spotkania na Białorusi, gdzie istnieje już strefa regulacyjna – Park Wysokich Technologii, a następnie w Kazachstanie.

Kryptowaluty wymagają prototypowania, czyli testowania w jednym regionie w trybie pilotażowym i dalszego skalowania, mówi Denis Dusnov, wiceprezes RAKIB. Stworzenie kryptowaluty powinno odbywać się na poziomie EUG, ponieważ gospodarki tych krajów stoją przed podobnymi wyzwaniami.

Powstanie jednolitego rozporządzenia dla kryptowalut jest możliwe, pomimo faktu, że każde państwo jest teraz w swojej własnej konceptualizacji tego zjawiska, podkreślił Vadim Konyushkevich. Według niego, doskonałym przykładem może być doświadczenie Unii Europejskiej, która niedawno przyjęła dyrektywę określającą kryptowaluty za pomocą cyfrowych wyrażań wartości, które nie są emitowane przez państwo. Takie podejście do ujednolicania ponadnarodowych norm może zostać przyjęte również przez EUG.

Jak wyjaśniła Tatiana Valova, podczas gdy kwestia stworzenia wspólnej kryptowaluty krajów EUG nie jest rozważana – kwestia regulacji i oceny przyszłości tego narzędzia znajduje się w porządku obrad. Ale jeśli pojawi się ponadnarodowa krypto-waluta, należy ją zasilić pieniędzmi. Jeżeli beneficjenci są szerokim gronem inwestorów z EUG, będą mogli wskazać najefektywniejsze miejsca na lokowanie kapitału.

Wcześniej posłowie do Dumy Państwowej przedstawili rządowi projekt ustawy o cyfrowych aktywach finansowych, w której kryptowalutę definiuje się jako własność w formie cyfrowej utworzonej za pomocą narzędzi szyfrujących. Ustawa reguluje również atrakcyjność funduszy poprzez mechanizm ICO i ochronę inwestorów korzystających z inteligentnych kontraktów. Rząd zalecił nałożenie obowiązkowej kontroli nad transakcjami z kryptowalutą w wysokości 600 tysięcy rubli, podobnie jak i w sektorze bankowym. Bank Centralny stworzył również strefę regulacyjną dla projektów z zakresu blockchain i krypto-walut. Źródło: iz.ru

Subscribe
Notify of
guest
0 Comments
Inline Feedbacks
View all comments
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x