Francja proponuje utworzenie cyfrowej waluty państwowej w UE

Według szefa Ministerstwa Finansów, Bruno Le Maire’a, proponuje się również zakazać używania kryptowaluty Facebooka w Unii.

Francja zaproponowała „utworzenie własnej waluty cyfrowej w UE” i „zakaz korzystania z  kryptowaluty Facebooka – Libra w UE w celu ochrony suwerenności finansowej Unii Europejskiej” – powiedział francuski minister finansów Bruno Le Maire po nieformalnym spotkaniu ministrów gospodarki i finansów w Helsinkach .

„Powinniśmy przestudiować najlepsze sposoby obniżenia kosztów i przyspieszenia międzynarodowych transakcji, zarówno w UE, jak i poza nią. Dlatego też [zaproponowałem Eurogrupie] utworzenie państwowej waluty cyfrowej, zostanie to również rozważone na  następnym spotkaniu MFW w październiku w Waszyngtonie – powiedział Le Maire.

„Mamy propozycje walut cyfrowych. Istnieje propozycja Facebooka, tak zwana Libra kryptowaluta. W obecnych warunkach musimy zakazać wsparcia Libry w UE. Chodzi o  bezpieczeństwo konsumentów, stabilność finansów europejskich i suwerenność państw UE” – powiedział.

Facebook ogłosił w czerwcu, że planuje wydać własną kryptowalutę Libra w przyszłym roku. Według przedstawicieli firmy wykonanie cyfrowego przelewu walutowego będzie tak proste, jak wysłanie wiadomości tekstowej na telefon. Funkcjonowanie nowej waluty będzie oparte na technologii blockchain – zdecentralizowanej bazie danych, w której urządzenia pamięci masowej nie są podłączone do wspólnego serwera.

flag

Wiele dużych korporacji amerykańskich, w tym Visa, Mastercard, PayPal i Uber, zamierza zainwestować 10 milionów USD w stworzenie konsorcjum, które będzie zarządzane przez Libra. Jednocześnie wielu oficjalnych przedstawicieli kierownictwa różnych krajów, w tym prezydent USA Donald Trump, a także krajowe banki wyraziły obawy, że ta forma transakcji finansowych może przyczynić się do przestępczości.

Comments (No)

Leave a Reply

− 4 = 2