Kazachstan wyprzedza Rosję pod względem wydobycia bitcoinów

Według ekspertów z University of Cambridge w niespełna dwa lata republika sześciokrotnie zwiększyła swój udział w świecie kopania kryptowalut.

Według badania przeprowadzonego przez University of Cambridge w ciągu ostatnich dwóch lat Kazachstan znacznie zwiększył wolumen wydobycia bitcoinów, wyprzedzając Rosję. Według specjalistów od września 2019 r. do kwietnia br. Kazachstan sześciokrotnie zwiększył swój udział w świecie wydobycia kryptowalut (z 1,4% do 8,2%) i zajął trzecie miejsce pod względem wydobycia na świecie. Obecnie Federacja Rosyjska zajmuje czwarte miejsce pod względem wielkości wydobycia na świecie (6,8%).

W tym samym okresie udział Chin spadł z 75,5% do 46%, podczas gdy Stany Zjednoczone zajęły drugie miejsce na świecie pod względem wydobycia kryptowalut, zwiększając swój udział z 4,1% do 16,8%. Iran jest na piątym miejscu (4,6%).

Spadek udziału Chin w branży wydobycia aktywów cyfrowych wynika z rygorystycznych środków restrykcyjnych, które wprowadzono w tym kraju w czerwcu. Cztery prowincje ChRL całkowicie zakazały kopania kryptowalut. W lipcu State Grid Corporation of China powiadomiła wszystkie regiony kraju o konieczności całkowitego zaprzestania wydobycia kryptowalut.

W rezultacie ponad 70% przedsiębiorstw zajmujących się wydobyciem kryptowalut zostało zmuszonych do zaprzestania działalności lub przeniosło się do innych krajów. Również w czerwcu producent sprzętu górniczego Canaan otworzył swoją pierwszą farmę górniczą – firma ulokowała centrum danych w Kazachstanie.

29 czerwca prezydent Kazachstanu podpisał ustawę, która wprowadza dodatkowe opodatkowanie dla przedsiębiorstw zajmujących się wydobyciem aktywów cyfrowych. Zgodnie z dokumentem górnicy będą musieli zapłacić dodatkowo 1 tenge (0,0023 USD według aktualnego kursu z 16 lipca) za 1 kWh energii elektrycznej zużywanej podczas wydobywania kryptowaluty. Nowe przepisy podatkowe wejdą w życie 1 stycznia 2022 r.

Comments (No)

Leave a Reply

− 1 = 1