Kod źródłowy Internetu zostanie wystawiony na aukcję

„Ojciec” Internetu Tim Berners-Lee zlicytuje część kodu źródłowego, który stanowił podstawę World Wide Web.

Brytyjski naukowiec Tim Berners-Lee, jeden z założycieli Internetu i szef organizacji W3C, sprzeda część kodu źródłowego, który stanowił podstawę World Wide Web na aukcji internetowej Sotheby’s. Pod młotek trafi fragment 9555 linii w postaci tzw. non-fungible token (NFT), który zabezpiecza prawa do cyfrowego zasobu jego właścicielowi.

NFT będzie zawierać „oryginalne pliki ze znacznikiem czasu” źródła, animowany render tego kodu, list od Bernersa-Lee dotyczący procesu rozwoju oraz „cyfrowy plakat”, który on stworzył. Środki pozyskane na aukcji zostaną przeznaczone na wsparcie inicjatyw wybranych przez badacza i jego żonę, współzałożycielkę organizacji non-profit Web Foundation, Rosemary Leith.

Licytacja odbędzie się online od 23 do 30 czerwca. Cena początkowa wynosi 1000 dolarów.

Berners-Lee znany jest z tego, że w 1989 roku jako pracownik Europejskiej Organizacji Badań Jądrowych (CERN) zaproponował projekt World Wide Web. Sformułował pojęcie hipertekstu – dokumentów połączonych ze sobą za pomocą hiperłączy – i wraz z kolegami wymyślił identyfikatory URL, protokół HTTP i język HTML. Ponadto pod kierownictwem Bernersa-Lee opracowano pierwszą przeglądarkę i serwer WWW.

NFT (non-fungible token) lub non-fungible tokens to aktywa cyfrowe, podobne do kryptowalut, reprezentujące prawo własności utrwalone w rozproszonej bazie danych (blockchain), rodzaj „cyfrowego paszportu” obiektu. W przeciwieństwie do identycznych (zamiennych) bitcoinów lub „eterów”, NFT mają unikalne kody identyfikacyjne oraz metadane i nie mogą być replikowane. Przypisują właścicielowi unikalne wirtualne przedmioty (np. broń lub ubranie postaci z gry wideo), cyfrowe dzieła sztuki, namacalne przedmioty kolekcjonerskie, a nawet nieruchomości.

W marcu Jack Dorsey, dyrektor generalny i współzałożyciel Twittera, sprzedał swój pierwszy tweet jako NFT. Za pierwszą publikację na platformie, opublikowaną 21 marca 2006 r., zapłacono prawie 3 miliony dolarów.

Comments (No)

Leave a Reply

6 + 1 =