Muzeum Ermitaż i giełda Binance zgodziły się wydać NFT

Światowe arcydzieła otrzymają cyfrowe kopie – Państwowe muzeum Ermitaż i jedna z największych giełd kryptowalut, Binance, zgodziły się na stworzenie i wydanie dzieł stokenizowanych (w oparciu o non-fungible tokens – Non-Fungible Token, NFT) ze zbiorów muzeum. Prace będą dostępne pod koniec sierpnia. W Rosji kryptowaluty są prawie całkowicie zakazane, a obieg innych rodzajów tokenów jest bardzo ograniczony. Prawnicy opracowali jednak model w pełni zgodny z prawodawstwem, który pozwoli na integrację rynku rosyjskiego z międzynarodowym obiegiem NFT.

W ramach pierwszego projektu w tej dziedzinie muzeum wyda limitowaną edycję NFT z cyfrowymi kopiami arcydzieł ze swojej kolekcji. Na cykl prac składają się takie prace jak: „Madonna Lita” Leonarda da Vinci, „Judith” Giorgione, „Bzu krzak” Vincenta Van Gogha, „Kompozycja VI” Wassily’ego Kandinsky’ego, „Róg ogrodu w Montgeron” Claude Monet. Do każdego obrazu powstały dwie kopie NFT: jedna z nich będzie przechowywana w Ermitażu, a druga będzie prezentowana na giełdzie Binance, na której sprzedaż będzie prowadzona w formie aukcji.

Cały dochód ze sprzedaży przekazywany będzie do Państwowego Muzeum Ermitażu. W aukcji może wziąć udział każdy użytkownik giełdy Binance.

Każda cyfrowa kopia jest własnoręcznie podpisana przez dyrektora generalnego muzeum Michaiła Piotrowskiego. Zapewnił on autentyczność limitowanej serii prac i stworzył samodzielną pracę, nanosząc swój podpis, datę i dokładną godzinę podpisania, nadając im tym samym absolutną wyjątkowość. Miejsce podpisania – sam budynek Ermitażu – jest również ustalone w metadanych.

Uznanie technologii blockchain i NFT za jedno z największych muzeów na świecie to kolejny krok w kierunku globalnej cyfryzacji” – powiedziała Helen High, szefowa Binance NFT.

„Nowe technologie, w szczególności blockchain, otworzyły nowy rozdział w rozwoju rynku sztuki, na czele którego stoi posiadanie i gwarancja tego posiadania” – powiedział Michaił Piotrowski, dyrektor generalny Ermitażu. „NFT to sposób, który daje demokrację, sprawia, że ​​luksus staje się bardziej przystępny, ale jednocześnie wyjątkowy i ekskluzywny” – powiedział.

Niewymienne tokeny dają pewność, że nabywca jest jedynym właścicielem konkretnej kopii i dają poczucie posiadania unikalnego dzieła cyfrowego stworzonego raz. Tokeny NFT stworzone przez Ermitaż zostaną zaprezentowane na wystawie sztuki NFT, która odbędzie się w muzeum jesienią.

Dziś kryptowaluty są w Rosji prawie całkowicie zakazane, a obieg innych rodzajów tokenów jest bardzo ograniczony. Służba Prawna Ermitażu wraz z firmą doradztwa prawnego LFCS opracowali model tworzenia i sprzedaży NFT, który jest w pełni zgodny z rosyjskim ustawodawstwem. W ten sposób powstał ważny precedens, który pozwoli na integrację rynku rosyjskiego z obrotem międzynarodowym NFT.

Comments (No)

Leave a Reply

66 − 63 =