Prezes Banku Anglii wysunął pomysł stworzenia wirtualnej waluty rezerwowej

Szef Banku Anglii Mark Carney powiedział, że banki centralne powinny rozważyć połączenie sił w celu stworzenia wirtualnej waluty, która mogłaby zastąpić dolara jako walutę rezerwową.

Podczas piątkowego sympozjum w Jackson Hole w stanie Wyoming, Carney zauważył, że „dominująca” pozycja dolara w światowym handlu i globalnym systemie finansowym stanowi problem dla organów regulacyjnych, poza Stanami Zjednoczonymi, w zakresie zarządzania inflacją i zapewnienia stabilności finansowej.

Według Carney’a właściwą decyzją nie jest nadanie innej walucie, takiej jak chiński juan, podobnego statusu, ale zapewnienie, by w światowej gospodarce było kilka walut rezerwowych.

„Główną zaletą wielobiegunowego międzynarodowego systemu walutowego i finansowego jest dywersyfikacja” – powiedział szef Banku Anglii.

„Postęp technologiczny stwarza potencjał do powstania takiego świata” – dodał, przedstawiając pomysł stworzenia wirtualnej waluty rezerwowej z sieci cyfrowych walut banków centralnych.

Ta wirtualna waluta może być wykorzystywana do ułatwienia handlu transgranicznego i płatności międzynarodowych, zmniejszając tym samym zależność gospodarki światowej od dolara, powiedział Carney.

british money

Według Vesti Ekonomika, prawie osiem lat temu, Michael Kembalest z JP Morgan po raz pierwszy przedstawił wykres, który wyraźnie pokazuje, że żadna waluta rezerwowa nie może utrzymać swojego statusu na zawsze, a w najbliższej przyszłości dolar amerykański również przestanie być najważniejszą walutą światową. Bank zaleca dywersyfikację elementu walutowego portfeli, preferując inne waluty na rynkach rozwiniętych w Azji, a także metale szlachetne.

Comments (No)

Leave a Reply

55 + = 59