Ripple: nowy skandal wokół firmy

Kryptowaluta Ripple (XRP) w handlu na giełdach zamknęła się prawie bez zmian w zeszłym tygodniu. Według portalu CoinMarketCap, XRP nie udało się utrzymać powyżej $ 0,92, ponowny spadek miał miejsce w poniedziałek poniżej $ 0,85. Presję wywołał nowy skandal, który rozchodzi się wokół firmy.

W Stanach Zjednoczonych przeciwko firmie Ripple wniesiono pozew zbiorowy. Firma Ripple Labs, która sprawuje kontrolę nad trzecią co do wielkości kryptowalutą, została oskarżona o stworzenie systemu, który pozwalał zebrać setki milionów dolarów sprzedając niezarejsetrowane tokeny XRP – donosi Bloomberg. Jeden z inwestorów XRP oskarżył firmę o złamanie federalnego prawa o papierach wartościowych, a także prawa stanu Kalifornia.

Według inwestora Ryan Coffey, Ripple faktycznie prowadziła „bezkońcowe ICO», które powinno być zaklasyfikowane jako sprzedaż papierów wartościowych, zgodnie z przepisami Ustawy o Papierach Wartościowych z USA i kodeksu Kalifornii o korporacjach.

„Oskarżeni otrzymali ogromne zyski, cicho sprzedając XRP opinii publicznej, taka działalność może być traktowana jako “bezkońcowe ICO”. Aby podnieść popyt na XRP i większy zysk z jej sprzedaży, Ripple Labs trwale pozycjonowała XRP jako dobrą inwestycję, wyrażając optymistyczne prognozy na temat jej ceny. Firma wykonywała także różne działanie, aby XRP stało się integralną część klientów korporacyjnych” – powiedział w pozwie Ryan.

Według pozwu, na początku stycznia Coffey kupił 650 tokenów XRP w cenie około 2,60 $ za monetę, wydając w sumie $ 1690, a kilka tygodni później sprzedał tokeny ze stratą w wysokości $ 551, co stanowiło około 32% początkowej inwestycji.

Coffey twierdzi, że Ripple Labs i jego szef Brad Garlinghouse sprzedawali niezarejestrowane papiery wartościowe. Pozew został sklasyfikowany jako zbiorowy, ponieważ został złożony w imieniu wszystkich inwestorów, którzy nabyli XRP tokeny po 1 stycznia 2013 r, czyli od momentu założenia firmy Ripple Labs.

W pozwie twierdzi się również, że firma Ripple próbowała przekupić dwie najbardziej popularne w Stanach Zjednoczonych giełdy krypto-walutowe Gemini i Coinbase, żeby giełdy dodały swoje wsparcie dla XRP, co z kolei doprowadziłoby do szybkiego tempa wzrostu ceny XRP.

Jeden z czołowych działaczy “świata krypto-walutowego” WhalePanda napisał na Twitterze, że postępowanie może stworzyć niebezpieczny precedens, mimo znikomej wartości przedmiotu sporu.

Większość innych użytkowników Ripple zareagowała na pozew głównie negatywnie. Niektórzy piszą o znacznych stratach finansowych z powodu sprzedaży kryptowaluty pod presją wiadomości. Inni zauważają, że sama możliwość pozywania Ripple nie zgadza się z zasadami decentralizacji walut cyfrowych – mówi jourtify.

Tymczasem, założyciel projektu Relayzero Lawson Baker (z siedzibą w Kalifornii) twierdzi, że 17% całkowitej emisji tokenów została wyprowadzona w ciągu ostatnich kilku dni ze 100 największych adresów posiadających XRP. Według niego, ostatnio na tych rachunkach było zdeponowane 97% wszystkich tokenów XRP, ale obecnie wskaźnik ten wynosi tylko 80% – pisze forklog.

W celu uzyskania porady Lawson Baker zaapelował do twórcy Dogecoin (Jackson Palmer), on odniósł się do strony emisyjnej na GitHub sugerując, że fundusze te mogły być wycofane na pewne adresy escrow i mogą być tam teraz przechowywane.

Przypomnijmy, że pod koniec kwietnia, były przewodniczący amerykańskiej Commodity Futures (CFTC) Gary Gensler powiedział, że zaraz po Bitcoinie kryptowalutę Ripple i Ethereum można przypisać do niezarejestrowanych papierów wartościowych. Źródło: fxteam.ru

Zobacz cały artykuł

Comments (No)

Leave a Reply

7 + = 11