W bunkrze pod ziemią przechowywane jest 10 miliardów dolarów w bitcoinach

Na serwerach kryptowalutowego startupa Xapo, które znajdują się w specjalnie wyposażonym byłym wojskowym bunkrze w szwajcarskich górach, przechowywane jest około 7% (równowartość 10 miliardów dolarów) wszystkich bitcoinów, które dzisiaj istnieją.

Kryptowalutowy startup rozpoczął swoją działalność w 2014 r. Xapo zdecydowało się na założenie “skarbca” bitcoinów w szwajcarskich górach przy użyciu byłego wojskowego bunkra wykopanego w granitowej górze w pobliżu wschodniego brzegu Jeziora Czterech Kantonów.

Bunkier został zbudowany w 1947 roku, a podczas “zimnej wojny” tutaj było tajne biuro szwajcarskiej armii. Ściany wewnątrz bunkra wciąż są zwieńczone szczegółowymi mapami i starą elektroniką radiową, która w przeszłości służyła w celach wojskowych. Założycielem Xapo jest argentyński przedsiębiorca Vince Casares, który twierdzi, że to dzięki niemu pierwsze bitcoiny zakupił CEO Microsoftu Bill Gates i współzałożyciela LinkedIn Reid Hoffman.

Wcześniej startup starał się rozwinąć swoją działalność w USA, po przeprowadzce z kraju, ale organy nadzoru stały się przeszkodą. Ilość kryptowaluty na serwerach, które nie mają zewnętrznego połączenia sieciowego, jest utrzymywana w tajemnicy, ale informatorzy Bloomberg twierdzą, że jest to około 10 miliardów dolarów w bitcoinach. Inne kanały informacyjne, zbliżone do firmy potwierdziły, że oszacowanie to jest dość dokładne.

Tak więc Xapo przechowuje około 7% wszystkich istniejących obecnie bitcoinów. Jednocześnie wielkość depozytów przechowywanych na serwerach startupa, założonego 4 lata temu, przekracza kwoty, które są na rachunkach 98% banków w USA. „Osoby, które nie chronią u siebie kluczy do swoich portfeli bitcoinowych, chronią je w Xapo – powiedział CEO CoinShares Ryan Radloff, który również przechowuje w bunkrze kwotę w wysokości $ 500 milionów dolarów w kryptowalucie. Nikt mnie nie zmusi do przechowywania bitcoinów w banku, nawet za większe pieniądze” – mówi inwestor.

Aby uzyskać bitcoiny ze skarbca w bunkrze, potrzebne jest na to dwa dni. Po zidentyfikowaniu klienta i zatwierdzeniu jego wniosku firma ręcznie podpisuje transakcje z kluczami prywatnymi znajdującymi się w różnych lokalizacjach bunkra. Ponadto, aby przejść przez proces identyfikacji, niemożliwe jest użycie amputowanych rąk, czujniki liń papilarnych wyposażone są w czujniki pulsu.

„Za każdym razem, kiedy mamy duże zamówienie, klienci komunikują się z nami za pomocą wideokonferencji, używamy słów kodowych. Jeżeli transakcja jest ogromna, to klient przybywa na miejsce, aby sprawdzić wszystko osobiście. Każdy element takiego działania ma na celu zapewnienie bezpieczeństwa” – powiedział założyciel First Block Sean Clark. Źródło: vestifinance.ru

Zobacz cały artykuł

Subscribe
Notify of
guest
0 Comments
Inline Feedbacks
View all comments
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x