Wenezuela wprowadza na rynek nową krypto walutę “Petro”

Wenezuelski prezydent Nicolas Maduro spogląda w świat cyfrowej waluty, aby ominąć amerykańskie sankcje finansowe. Polityk ogłosił w niedzielę uruchomienie “petro” (wenezuelskiej krypto waluty), wspieranej przez rezerwy ropy naftowej, aby wzmocnić załamaną gospodarkę.

Przywódca lewicowy przedstawił kilka szczegółów na temat wprowadzenia waluty lub w jaki sposób walczący członek OPEC, dokonał takiego wyczynu, ale oświadczył, że cieszy się, że “nadszedł XXI wiek!”

“Wenezuela stworzy krypto-walutę”, wspieraną przez rezerwy ropy naftowej, gazu, złota i diamentów, powiedział Maduro w swojej cyklicznej niedzielnej transmisji telewizyjnej, pięciogodzinnej prezentacji świątecznych pieśni i tańców.

Petro, jak powiedział, pomógłby Wenezueli “posunąć naprzód sprawy suwerenności monetarnej, dokonywać transakcji finansowych i przezwyciężać blokadę finansową”.

Przywódcy opozycyjni wyszydzili oświadczenie, które, jak twierdzili, wymagało aprobaty Kongresu, a niektórzy wątpili, czy cyfrowa waluta kiedykolwiek ujrzy światło dzienne pośród zawirowań. Prawdziwa waluta, bolivar, ma tendencję spadkową, a krajowi brakuje podstawowych potrzeb, takich jak żywność i medycyna.

Mimo to w ogłoszeniu podkreślono, że sankcje wprowadzone w tym roku przez prezydenta USA Donalda Trumpa szkodzą zdolności Wenezueli do przenoszenia pieniędzy za pośrednictwem międzynarodowych banków.

Waszyngton zastosował sankcje wobec wenezuelskich urzędników, dyrektorów PDVSA i emisji długów w tym kraju.

Źródła podają, że działy ds. Zgodności analizują transakcje związane z Wenezuelą, co spowolniło niektóre płatności za obligacje i skomplikowało wywóz niektórych produktów naftowych.

Obrót Maduro z dolara amerykańskiego następuje po niedawnym spektakularnym wzroście bitcoina BTC = BTSP, który napędzany jest sygnałami, że cyfrowa waluta powoli zyskuje przewagę w głównym świecie inwestycyjnym.

Ogłoszenie ogłupia niektórych zwolenników kryptowalut, które zazwyczaj nie są wspierane przez żaden rząd lub banki centralne. Jak na ironię, kontrole walutowe Wenezueli mające miejsce w ostatnich latach pobudziły modę na bitcoin, wśród doświadczonych technologią Wenezuelczyków chcących ominąć kontrolę, by zdobyć pieniądze lub dokonać zakupów w Internecie.

“BEZ WIARYGODNOŚCI” MÓWI OPOZYCJA

Rząd Maduro ma słabe wyniki w polityce pieniężnej.

Kontrola walut i nadmierne drukowanie pieniędzy doprowadziły do 57-procentowej deprecjacji boliwara w stosunku do dolara w samym tylko ostatnim miesiącu na szeroko stosowanym czarnym rynku. To pociągnęło za sobą miesięczne minimalne wynagrodzenie do zaledwie 4,30 USD.

Dla milionów Wenezuelczyków pogrążonych w biedzie i walczących o każdy posiłek, ogłoszenie Maduro raczej nie przyniesie natychmiastowej ulgi.

Ekonomiści i przywódcy opozycji twierdzą, że Maduro, były kierowca autobusu i przywódca związku, lekkomyślnie odmówił poddania kontroli Wenezueli i powstrzymania krachu gospodarczego.

Mógł teraz starać się płacić obligatariuszom i zagranicznym wierzycielom w walucie w ramach planu restrukturyzacji głównego zadłużenia kraju, powiedział przywódca opozycji, ale plan prawdopodobnie się nie powiedzie.

“To Maduro jest klaunem. Nie ma to wiarygodności – powiedział Reuterowi opozycyjny prawodawca i ekonomista Angel Alvarado.

“Nie widzę w tym żadnej przyszłości” – dodał Jose Guerra.

Maduro mówi, że próbuje zwalczyć spisek wspierany przez Waszyngton, by sabotować swój rząd i zakończyć socjalizm w Ameryce Łacińskiej. W niedzielę powiedział, że Wenezuela stoi w obliczu finansowej “wojny światowej”. Źródło: https://www.reuters.com/article/us-venezuela-economy/enter-the-petro-venezuela-to-launch-oil-backed-cryptocurrency-idUSKBN1DX0SQ

Leave a Reply

avatar
  Subscribe  
Notify of